• 04134487599
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

معرفی و آشنایی با PH  متر و انواع آن

PH چیست ؟

 یون +H عامل اسیدی و یون -OH عامل بازی یا قلیایی می باشد. چنانچه این دو یون با هم ترکیب شوند، آب را بوجود می آورند که نه خاصیت اسیدی دارد و نه خاصیت قلیایی و خنثی می باشد. خنثی به این معنی می باشد که تعداد دو یون مذکور در یک محلول به یک اندازه می باشد و محلول به حالت تعادل درآمده است. اگر به هر علتی میزان دو یون مذکور در محلول تغییر کند، محلول از نظر اسیدی یا قلیایی بودن تغییر می کند. عملاً برای مشخص کردن اسیدی یا قلیایی بودن یک محلول، میزان یون +H  را در محلول به عنوان PH می سنجیم و بر روی اسیدی یا قلیایی بودن محلول قضاوت می کنیم.

اسید ها و بازها مواد شیمیایی هستند که به سادگی در آب حل شده و یون ها را ایجاد می کند. یک اسید به منظور تشکیل یون های هیدروژن (H+)در آب حل می شود. اسید قوی یون بیشتری نسبت به اسید ضعیف ایجاد می نماید. یک باز برای تشکیل یون های منفی هیدروکسید (OH−) در آب حل می شود. باز قوی نیز نسبت به باز ضعیف تعداد یون هیدروکسید بیشتری درون آب ایجاد می کند.

 در متون و بسیاری از مطالعات شیمی، از واژه pH برای بیان خاصیت اسیدی یا بازی بودن یک محلول آبی یا سایر محلول‌های مایع استفاده می‌کنند. همچنین، استفاده از این واژه به طور گسترده در بیولوژی و کشاورزی نیز کاربرد دارد.

واژه pH به معنای «پتانسیل یون هیدروژن» (Potential of Hydrogen Ion) است. این مفهوم در سال 1909 توسط بیوشیمیست دانمارکی، «سورن سورنسن» (Soren Sorensen) ارائه شد. او بیان کرد که pH در حقیقت، لگاریتم منفی غلظت یون‌های هیدروژن است.

میزان پی اچ یک ماده مستقیما با نسبت یون هیدروژن و یون هیدروکسیل آن ماده ارتباط دارد. اگر میزان یون هیدروژن از یون هیدروکسیل بیشتر باشد، ماده اسیدی بوده و میزان پی اچ کمتر از 7 خواهد بود. اگر میزان یون هیدروکسیل از یون هیدروژن بیشتر باشد، ماده بازی بوده و میزان ph آن از عدد 7 بیشتر خواهد بود. اگر میزان یون هیدروژن و یون هیدروکسیل موجود در یک ماده یکسان باشد، ماده خنثی و ph آن 7 خواهد بود. ماده های اسیدی دارای یون های هیدروژن آزاد و ماده های بازی دارای یون های هیدروکسیل آزاد هستند. درصد این یون ها در یک محلول و در شرایط خاص همیشه ثابت است.

 پس درنتیجه: PH یک محلول از 0 تا 14 متغیر می باشد PH بین 0 تا 7 اسیدی و 7 تا 14 قلیایی است و PH با مقدار 7 خنثی بودن محلول را نشان می دهد.

ph متر چیست ؟

ph متر یک ابزار علمی و یکی از تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز در انواع آزمایشگاه ها برای اندازه گیری فعالیت های هیدروژن-یونی در انواع محلول ها می باشد. ph متر آزمایشگاهی یک دستگاه الکتریکی و یکی از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی است که همواره برای محاسبه و اندازه گیری ph نمونه ها به منظور تشخیص اسیدی و یا بازی بودن مواد به کار برده می شود.

 این دستگاه آزمایشگاهی یک کمیت لگاریتمی را به کاربر نمایش می دهد ph متر تفاوت در پتانسیل الکتریکی بین یک ph الکتریکی و الکترود مرجع را نیز اندازه گیری می کند. به همین دلیل به ph متر گاهی پتانسیومتریک نیز می گویند. تفاوت الکتریکی بودن هم به اسیدی یا قلیایی بودن مایعات بستگی دارد. معمولا ph متر در آزمایشات آزمایشگاه های مختلف و کنترل کیفی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربرد ph متر چیست؟

کاربرد اصلی ph مترها در آزمایشگاه های صنایع غذایی، دارویی، صنایع کشاورزی و دامپروری، تصفیه خانه ها، آزمایشگاه های صنعتی و پزشکی و به طور کلی برای تمام آزمایش هایی که میزان اسیدی بودن در آن ها اهمیت داشته باشد، کاربرد دارد ph متر به صورت علمی میزان مولکول های یونیزه شده به غیر یونیزه شده در محیط های آبی را نشان می دهد. یکی از کاربرد های ph متر، مشخص شدن میزان ph  مایعات است که این موضوع به 2 روش وجود دارد.                                               

 

موارد استفاده از PH متر

استفاده از ph متر آزمایشگاهی برای اندازه گیری و محاسبه میزان اسیدی و قلیایی بودن مواد ( میزان یون هیدروژن) در صنایعی چون کشاورزی، دامپروری، داروسازی، صنایع غذایی، مراکز پزشکی، تصفیه خانه ها و مراکز آزمایشگاهی، از مهمترین و اصلی ترین کاربرد این دستگاه می باشد.

ph متر چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد این دستگاه به گونه ای است که با اندازه گیری پتانسیل الکتریکی (بین دو الکترود از نمونه) قادر به اندازه گیری یون H (هیدروژن) و در نهایت مشخص کردن اسیدی یا قلیایی بودن محلول می شود. البته در حال حاضر با تولید مدل های پیشرفته از ph متر همانند ph متر دیجیتالی، این دستگاه با کمک مدار الکترونیکی (تشکیل شده از ۱ الکترود شیشه ای و خارجی یا الکترود ترکیبی و ولت متر) برای اندازه گیری میزان ph مواد، استفاده می کند.

همچنین در صورت استفاده از این دستگاه لازم است تا به شیوه زیر عمل نمایید:

در ابتدای امر برای شروع کار بهتر است که دستگاه ph متر را در حالت اندازه گیری ph مواد قرار دهید؛ چرا که برخی از این دستگاه ها (همانند ph متر قلمی و رومیزی) از قابلیت های دیگری نیز برخوردارند.

سپس لازم است تا پیش از استفاده از دستگاه ph متر، از نگهداری میله جستجو گر در محلولی با ph 4 (محلول نگهدارنده) مطمئن شوید؛ زیرا که عدم این کار باعث ایجاد خطا در اندازه گیری می شود. (در صورت بروز این مشکل، لازم است تا به مدت ۲ ساعت میله را در آب مقطر و سپس درون محلول نگهدارنده قرار دهید.)

و در نهایت پس از قرار دادن میله جستجوگر در آب مقطر و تکان دادن آن، با اعمال تنظیمات لازم بر روی ph متر، دستگاه برای اندازه گیری و محاسبه ph مواد آماده است.

نحوه راه اندازی ph مواد

در ابتدا برای محاسبه ph لازم است تا اندازه گیر را درون محلول مورد نظر قرار دهید. سپس بعد از ثابت شدن عدد اندازه گیری، آن را بخوانید چرا که آن عدد، ph محلول مورد آزمایش است.

لازم به ذکر است که در صورت اضافه کردن موادی به محلول، باید محلول را بطور مداوم با کمک تجهیزاتی چون دستگاه استیرر و یا هات پلیت مگنت، هم بزنید تا کاملا یکدست شود؛ زیرا در غیر اینصورت، ph محلول در قسمت های مختلف، متفاوت است و امکان ایجاد خطا را به وجود می آورد.

  

اجزای PH متر

یک pH متر معمولاً ساختار زیر را دارد:

 1. بدنه دستگاه شامل مدار، كنترلها، رابط ها، صفحة نمایش و صفحة انداز هگیری است. قسمتهای زیر از اجزای مهم دستگاه هستند:
 2. کلید روشن/ خاموش. همة pH مترها این کلید را ندارند. بعضی فقط یک سیم با دو شاخة متصل به پریز برق دارند.
 3. کنترل دما. این کلید دمای محلول مورد اندازه گیری راکنترل می کند.
 4. کنترل کالیبراسیون. با توجه به مدل، pH مترها یک یا دوکلید کالیبراسیون دارند. معمولاً اين كليدها با Cal 1 و Cal 2 شناسایی مي شوند. اگر pH متر فقط با یک محلول کالیبرشده است، کلید Cal 1 استفاد هم یشود و کلید Cal 2 بايد روی 100 % باشد. اگر pH متر از کالیبراسیون دونقط های استفاده می کند، از دو محلول که محدودة pH مورد آزمایش را پوشش مي دهد و دو کلید Cal 1 و Cal 2 استفاده می شود.
  در موارد خاص، كاليبراسيون س هنقط هاي بايد انجا مشود که در اين صورت از سه محلول كاليبراسيون استفاده مي شود.
 5. کليد کنترل وضعيت دستگاه. عملكرد اين كنترل عبارت است از:
 • وضعيت آماده در این حالت، جریان الکتر کیی در الکترود ها وجودندارد و زماني كه دستگاه خاموش
  است استفاده مي شود.
 • وضعيت اندازه گیری pH . بعد از کالیبراسیون موردنظر، دستگاه، pH محلول را اندازه گير ي مي كند.
 • وضعيت اندازه گيري میلی ولت . در این حالت دستگاه قادر به خواندن میلی ولت است.
 • وضعيت كنترل اتوماتيك دما. همة pH متر ها این کنترل را ندارند. این تنظیم خودكار دما است و وقتی که محلو لها دمای متغیر داشت هباشند كاربرددارد. لازمة استفاده از این کنترل داشتن الكترود تركيبي خاص است.

 

الزامات نصب و راه اندازي PH متر

pH متر با استفاده از جریان الکترکیی با مشخصات زیر کار می کند.

منبع نیرو: تك ولتاژ: 110V یا 220-230V ، فركانسهاي 50-60Hz بسته به مناطق مختلف دنيا.
همچنین، pH متر قابل حمل و باتری دار وجوددارد.


نگهداری PH متر

 • pH متر را با کی محلول داراي pH معين کالیبرکنید
 • دستگاه را به پریز برق با ولتاژ مناسب وصل کنید.
 • كليد دما را با دمای محیط محلول مطابقت دهید.
 • pH متر را تنظیم کنید
 • الکترود ها را از گيرة نگهداری جدا كنيد. الکترودها همیشه باید در محلول مناسب قرارگیرند. بعضی را مي توان در آب مقطر نگهداري کرد، درحالي كه بعضي بايد به توصية سازنده در محلول ديگري قرارگيرد
 • اگر بنا به دلايلي الكترود خشك شود، 24 ساعت پيش از استفاده آن را در آب قراربدهيد.
 • الکترود را داخل بشر خالی با آب مقطر شستشو دهید.
 • الکترود را با پارچة جاذب خشك كنيد. براي جلوگيري از آلودگي احتمالي، الکترودها را بايد بین محلولهای مختلف شستشو داد

 

انواع PHمتر یا اسید سنج:

pHمتر پرتابل که با انرژی الکتریکی باتری کار می کند که در آزمایشگاه و محیط بیرون کارایی دارد. الکترود این نمونه قابل تعویض میباشد و شامل انواع پراپ پلکسی گلس و پراپ شیشه ای وپراپ مخصوص جامدات می باشد.

pHمتر قلمی، ارزان ترین و کوچک ترین نوع pH متر می باشد که به نسبت phمتر پرتابل از دقت کمتری برخوردار است.

PHسنج رومیزی، در آزمایشگاه ها کاربرد دارد و با آدابتور تغذیه میشود این PHمتر ها دارای نگهدارنده الکترود می باشند.

PHمترآنلاین و تابلویی, در تابلوهای صنعتی قرار می گیرد و بصورت آنلاین مقدار PH را نمایش می دهدترانسمیترهای PH که قابلیت فرمان به شیرهای برقی را دارند از این نوع اسید سنج می باشد.

پی اچ متر رومیزی

پی اچ متر های رومیزی از نظر همه کاره بودن عالی هستند  بسته به pH متری که انتخاب می کنید ، این مدل های انعطاف پذیری می توانند گزینه ای را برای افزودن پرینتر های داخلی ، گزارش گیر داده ها ، بسیاری از لوازم جانبی مختلف در اختیار شما قرار دهند . به شکل سنتی ، دقیق ترین ، با امکانات ترین pH ها مدل های رومیزی بوده اند . سپس ، نگاهی به محدوده ی کشف pH ، دستگاه پی اچ متر بیاندازید و نگاه کنید که آیا طیف استاندارد یا وسیع را می خواهید :

یک پی اچ متر رو میزی ، طیف استاندارد مقدار استاندارد pH را از 0 تا 14 اندازه گیری می کند ، که اکثر کاربرد ها را از جمله محلول های مبتنی بر آب تحت پوشش قرار می دهد . بعضی از pH ها مقادیر کمتری را می خوانند نظیر 4 تا 10 ، ولی آن ها برای اکثر محیط های آزمایشگاهی مناسب نیستند ، و بنابراین در این راهنما قرار داده نشده اند .

یک پی اچ متر رو میزی ، طیف وسیع در کاربرد هایی به کار گرفته می شوند که نیاز به یک اسید پایه دارند و خارج از مقیاس استاندارد pH ، 0 تا 14 قرار می گیرد . قرائت می تواند منفی نظیر 2- باشد یا تا 20+ . نمونه هایی از این دست ” فوق اسید ها ” از جمله اسید تریفیلیک و اسید فلئورو سولفونیک هستند که به شکل متداولی در ایجاد و حفظ کاتیون های آلی استفاده می شوند که در قالب مولکول های حد واسط در واکنش های متعددی نظیر واکنش هایی که شامل تولید پلاستیک و بنزین با اکتان بالا و موارد تحقیقاتی می شود ، مفید هستند .

 

پی اچ متر دستی پرتابل ( پی اچ متر قلمی )

پی اچ متر های دستی پرتابل در گذشته فاقد تعدادی از قابلیت های تخصصی رقبای رومیزی خود بودند ، ولی حال بسیاری از این مدل های پرتابل در بازار تقریبا به همان پیشرفته ای هستند . نسل جدید پ هاش متر های پرتبال می توانند گزینه ای بسیار جذاب برای استفاده در کار های میدانی با آزمایشگاهی باشند . توجه داشته باشید که یک مدل پرتابل ممکن است قیمت اندکی بالاتر داشته باشد . حالا نگاهی به طیف آشکار سازی pH متر های پرتابل می اندازیم تا بتوانید بررسی کنید که به یک مدل محدوده استاندارد یا وسیع نیاز دارید :

 

 • یک پی اچ متر پرتابل ، محدوده استاندارد مقیاس استاندارد pH از 0 تا 14 را اندازه گیری می کند که اکثر کاربرد ها از جمله کاربرد های محلول های مبتنی بر آب را در بر می گیرد . بعضی از pH متر ها مقایس کوچکتری را می خوانند ، نظیر 4 تا 10 ، ولی آن ها برای محیط های آزمایشگاهی مناسب نیستند و بنابراین در این راهنما لحاظ نشده اند .
 • یک پی اچ متر پرتابل ، محدوده وسیع در کاربرد هایی به کار گرفته می شود که نیاز به یک اسید پایه دارند که pH آن در محدوده ی استاندارد 0 تا 14 قرار نمی گیرد . ممکن است با قرائت منفی نظیر -2 یا بسیار بالای نظیر +20 روبرو شویم . نمونه هایی از این دست موارد شامل ” فوق اسید ها ” از جمله اسید تری فلیک و اسید فلئورو سولفونیک می شود که به شکل مرسومی در ایجاد و نگهداری کاتیون های آلی استفاده می شوند که به عنوان مولکول های حد واسط در واکنش های متعددی مفید به شمار می روند ، نظیر آن دسته از مولکول هایی که در تولید پلاستیک و بنزن با اکتان بالا و امور تحقیقاتی استفاده می شوند .

 

 دقت پی اچ متر

حالا نگاهی به دقت پی اچ متر محدوده وسیعی می اندازیم تا بررسی کنید کدام گزینه برای شما بهترین است :

 • یک دقت pH برابر با 0.001 که برای کاربرد های بسیار حساس آزمایشگاهی ایده آل است که در آن به قرائت pH با سه عدد اعشار نیاز است .
 • یک دقت pH برابر با 0.01 که برای اکثر کاربرد های آزمایشگاهی ایده آل است که در آن به قرائت pH با دو عدد اعشار نیاز است .
 • یک دقت pH برابر با 0.1 که برای کاربرد های ساده و پایه آزمایشگاهی ایده آل است که در آن به قرائت pH با یک عدد اعشار نیاز است .

 

راهنمای خرید و فروش  PH متر

شرکت سنجش دقیق پاسارگاد یکی از مراجع فروش تجهیزات آزمایشگاهی و مراکز فروش  PH متر در ایران می باشد که همواره در تلاش است تا با ارائه محصولاتی با کیفیت از مطرح ترین برند های موجود در دنیا، کاربران را در خرید وسایل مورد نیاز یاری نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق یکی ار راه های ارتباطی شرکت با در تماس باشید 


درباره ما

رویکرد ارائه مطلوب خدمات کالیبراسیون و تامین قطعات ابزار دقیق و همچنین مشاوره های فنی در سراسر ایران وظیفه شرکت می باشد که این کار را به خوبی برای شما انجام می دهد.

آزمایشگاه کالیبراسیون سنجش دقیق پاسارگاد

تماس با ما

آدرس : تبریز /دیزل آباد/ بلوار صنعت /شهرک فناوری خودرو /ساختمان مرکزی / واحد 106
دفتر مرکزی : 04134487599
فکس : 04134487704
ایمیل: info@iran-ppm.com
شنبه تا پنجشنبه 
09:00 - 17:00

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

© تمام حقوق برای آزمایشگاه کالیبراسیون سنجش دقیق پاسارگاد محفوظ است